Sportowe Wadowice – Portal o zdrowym sporcie, zwalczaniem kontuzji i bólu w sporcie. LECZENIE Współczesne podejście do zwalczania ostrego bólu w sporcie

Współczesne podejście do zwalczania ostrego bólu w sporcie

Ból jest doznaniem, które pełni rolę sygnału ostrzegawczego, ale nieleczony wywołuje cierpienie, wpływa na nastrój, apetyt, sen i jakość życia człowieka. Każdy ból ostry powinien być zwalczany, najszybciej jak to jest możliwe. Inaczej podlega zjawisku utrwalania (pamięć bólu) i może ulec przekształceniu w ból przewlekły.

CO NAJCZĘŚCIEJ NAS BOLI?
Najczęściej cierpimy z powodu bólów ostrych, które pojawiają się nagle, utrzymują od kilku godzin do kilku dni. Są to bóle głowy w tym migrenowe, bóle brzucha, bóle związane z infekcjami dróg oddechowych, bóle zębów oraz bóle stawów i mięśni. Wśród kobiet częstą dolegliwością są bóle miesiączkowe. Każdy człowiek zwłaszcza wykazujący wiele aktywności życiowych takich jak: opieka nad dziećmi, praca zawodowa, prowadzenie samochodu, powinien szczególnie szybko włączyć leczenie przeciwbólowe, zwłaszcza gdy choroba, której towarzyszy ból jest łatwa do rozpoznania lub została już zdiagnozowana wcześniej. Ból ostry jest trudny do zaakceptowania znacznie obniża nastrój, uniemożliwia wykonywanie jakiejkolwiek pracy, utrudnia i spowalnia proces leczenia, często uniemożliwia zaśnięcie.

Każdy człowiek, w walce z ostrym bólem potrzebuje leku, który:

 • Szybko eliminuje ból
 • Nie wywołuje senności
 • Nie wymaga rezygnacji z prowadzenia samochodu i czynności zawodowej
 • Nie wywołuje nudności i innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego

Prawidłowo zastosowane, świadome leczenie przeciwbólowe gwarantuje skuteczne usunięcie bólu, bezpieczeństwo terapii i uniknięcie nadużywania leków. Główne zasady leczenia przeciwbólowego:

 • Dostosowanie leku do rodzaju i natężenia bólu
 • Zastosowanie leku w zalecanej dawce
 • Skojarzone podawanie dwóch lub więcej leków przeciwbólowych, jeśli jest taka konieczność
 • Używanie leku w zalecanych odstępach czasu – zgodnych z dawkowaniem podanym na opakowaniu
 • Uwzględnienie przeciwwskazań do stosowania, działań niepożądanych jakie może on wywołać oraz możliwości wejścia w reakcje z innymi lekami.
 • Szczególną ostrożność, stosując samodzielnie, leki przeciwbólowe powinny zachować kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby, które ukończyły 65 rok życia

KIEDY BOLI GŁOWA?

Bóle głowy najczęściej mają charakter tzw. naczynioruchowych bólów głowy. W ich wystąpieniu biorą udział czynniki zapalne. Dlatego lekiem pierwszego wyboru powinien być lek o działaniu przeciwzapalnym np. Ibuprofen lub Naproxen albo połączenie Ibuprofenu z Paracetamolem.

JAK OPANOWAĆ OSTRY BÓL ZATOK?

Bóle zatok wywołane są rozwijającym się, w ich obrębie, procesem zapalnym. Poza tym w wyniku wypełniania się zatok wysiękiem zapalnym dochodzi do bolesnego nadciśnienia. Najwłaściwszym lekiem przeciwbólowym w leczeniu zapalenia zatok jest lek o działaniu przeciwzapalnym (Ibuprofen, Naproxen) lub celem uzyskania lepszego oraz dłużej utrzymującego się efektu przeciwbólowego łączne podanie Paracetamolu i Ibuprofenu.

GDY BÓL ZĘBA NIE POZWALA ZASNĄĆ?

Ból zęba najczęściej wywołany jest procesem próchnicowym, który w miarę rozwoju doprowadza do rozpadu elementów twardych zęba i zapalenia miazgi (unerwiona tkanka zęba). Najwłaściwszym lekiem w opanowaniu bólu zęba jest lek o działaniu przeciwzapalnym lub połączenie takiego leku z Paracetamolem.

JAK RADZIĆ SOBIE Z BÓLEM MIESIĄCZKOWYM?

Ból miesiączkowy wywołany jest skurczami macicy i jej okresowym niedokrwieniem. Odpowiedzialne są za to czynniki zapalne o nazwie prostaglandyny. Jak wynika z powyższego, najwłaściwszym lekiem przeciwbólowym jest lek przeciwzapalny lub dla wzmocnienia efektu połączenie leku przeciwzapalnego i paracetamolu.

Prawidłowo zastosowane, świadome leczenie przeciwbólowe gwarantuje skuteczne usunięcie bólu, bezpieczeństwo terapii i uniknięcie nadużywania leków. Główne zasady leczenia przeciwbólowego:

 1. Dostosowanie leku do rodzaju i natężenia bólu
 2. Zastosowanie leku w zalecanej dawce
 3. Skojarzone podawanie dwóch lub więcej leków przeciwbólowych, jeśli jest taka konieczność
 4. Używanie leku w zalecanych odstępach czasu – zgodnych z dawkowaniem podanym na opakowaniu
 5. Uwzględnienie przeciwwskazań do stosowania, działań niepożądanych jakie może on wywołać oraz możliwości wejścia w reakcje z innymi lekami.
 6. Szczególną ostrożność, stosując samodzielnie, leki przeciwbólowe powinny zachować kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby, które ukończyły 65 rok życia


Pamiętaj:

BÓL OSTRY NIELECZONY, LECZONY Z OPÓŹNIENIEM LUB NIESKUTECZNIE STAJE  SIĘ TRUDNIEJSZY DO OPANOWANIA. W TYPOWYCH BÓLACH OSTRYCH LEPIEJ ZASTOSOWAĆ JEDNOCZEŚNIE PARACETAMOL I LEK O DZIAŁANIU PRZECIWZAPLNYM, NIŻ DOPROWADZIĆ DO NIEEFEKTYWNEGO LECZENIA BÓLU LUB POWIELANIA DAWKI TEGO SAMEGO LEKU. DOTYCZY TO ZWŁASZCZA BÓLÓW, KTÓRYCH PRZYCZYNĄ JEST PROCES ZAPALNY LUB USZKODZENIE TKANEK NP. BÓLE GARDŁA, UCHA W PRZEBIEGU INFEKCJI DRÓG ODDECHOWYCH, BÓL ZĘBÓW.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post